Корупција

недеља, 11. септембар 2022.

Svi Šapićevi saradnici: Ko je Bojan Bovan "Pauk", novi predsednik opštine Novi Beograd?

 Naslednik Aleksandra Šapića na mestu predsednika opštine Novi Beograd biće Bojan Bovan, Šapićev dugogodišnji saradnik i funkcioner vlasti u Beogradu još iz perioda vladavine Demokratske stranke i mandata Dragana Đilasa kao gradonačelnika Beograda i Šapića kao njegovog pomoćnika.

Na sednici Skupštine opštine Novi Beograd održanoj u sredu 27. jula, izabrano je novo rukovostvo na čelu sa Bojanom Bovanom kao predsednikom opštine. Bovan je izabran iz redova odbornika još uvek aktuelnog saziva Skupštine te opštine, a na predlog Srpske napredne stranke, kojoj je pristupio zajedno sa ostalim Šapićevim saradnicima.


Kao nekadašnji odbornik i stanovnik Novog Beograda, Bovan tvrdi da dobro poznaje ovu opštinu i potrebe njenih stanovnika, te da će nastaviti posao koji je Šapić započeo. Na lokalnim izborima održanim 2020. godine, na opštini Novi Beograd pobedio je SPAS Aleksandra Šapića, a Bovan je bio jedan od odbornika koji je na Šapićevoj listi zauzimao visoku poziciju.

Svoje napredovanje ka pozicijama u gradskoj vlasti, Bovan je započeo u javnom preduzeću „Parking servis“, gde je stigao i do direktorskih pozicija. Radio je i u kabinetu gradonačelnika u periodu od 2008. do 2012. godine – tokom gradonačelničkog mandata Dragana Đilasa. I nakon promene vlasti, Bovan je ostao na istaknutijim funkcijama, pa je od 2012. godine radio u Sekretarijatu za saobraćaj, a nakon toga bio i direktor SC „11. April“.

Zanimljivo je i da Bovan na ovu funkciju dolazi posle građenja karijere na različitim funkcijama u gradskoj vlasti vezanim za pitanja saobraćaja, obavljao je i funkciju predsednika Upravnog odbora GSP „Beograd“, a novi gradonačelnik Aleksandar Šapić u jednoj od poslednjih svojih kritika prethodnog vođenja grada upravo je izneo pitanja vezana za javni prevoz i naplatu karata.

Upravo je Bovan u vreme uvođenja sistema naplate karata „Bus plus“, kao tadašnji predstavnik gradske uprave, komunicirao sa javnošću nezadovoljnom zbog cena karata i činjenice da se taj posao predaje privatnoj kompaniji Apex.

Bovan se našao i u centru pažnje kao direktor Sportskog centra „11 april“ na Novom Beogradu, kada je zbog havarije na ventilacionoj cevi pao deo plafona u ovom centru, a za šta je tadašnji predsednik opštine Aleksandar Šapić okrivio gradsku vlast koja je finansirala rekonstrukciju tog bazena.

U njegovoj zvaničnoj biografiji navodi se i da je tokom 2007. godine radio kao saradnik na Projektima u Ministarstvu za nacionalni investicioni plan Vlade RS.

Bio je imenovan na više funkcija: odbornik u Skupštini opštine Novi Beograd u sazivu 2014-2016 u okviru grupe građana „Za naš grad“; predsednik Nadzornog odbora Gradskog saobraćajnog preduzeća „Beograd“ od 2012-2013; član Skupštine КК „Crvena Zvezda“ u periodu 2011-2013., a kasnije i v.d. direktora u SRC 11.April – JP Sportski centar Novi Beograd.


https://www.danas.rs/vesti/politika/svi-sapicevi-saradnici-ko-je-bojan-bovan-novi-predsednik-opstine-novi-beograd/

понедељак, 13. јун 2022.

Ko štiti Šapića koji obavlja dve funkcije i koji je neradom stekao pola miliona

 Na početku jučerašnje konstitutivne sednice Skupštine grada Beograda, Miloš Baković Jadžić ispred koalicije "Moramo" tražio je da dr Aleksandar Šapić napusti salu, jer "treba da se odluči da li je predsednik gradske opštine ili odbornik".

Baković Jadžić kaže za Nova.rs da je još uvek nejasno ko štiti dr Šapića, ali ističe da će opozicija nastaviti da vrši pritiske, s ciljem „sprečavanja bahatog gaženja običnih građana“.



Odbornici koalicije „Moramo“ naveli su da dr Šapić ne može da bude izabran za odbornika, jer je „godinama unazad u sukobu interesa“.

Potencijali kandidat za gradonačelnika Beograda poslednje četiri godine krši Ustav, zakone i propise Republike Srbije, obavljajući istovremeno funkciju odbornika u Skupštini grada i predsednika gradske opštine Novi Beograd.

Članom 102, stavom 3 Ustava propisano je da narodni poslanik ne može biti funkcioner u organima izvršne vlasti, niti može obavljati druge funkcije, poslove i dužnosti za koje je zakonom utvrđeno da predstavljaju sukob interesa. Sve što se odnosi na narodnog poslanika neposredno se primenjuje i na status i na položaj odbornika. Zakonom o sprečavanju korupcije određeno je da javni funkcioner može da vrši samo jednu funkciju, i to izuzetno uz saglasnost Agencije za sprečavanje korupcije (član 56. Zakona). Jedini slučaj kad javni funkcioner može da vrši istovremeno dve funkcije bez saglasnosti pomenute Agencije jeste kad je jedan od njih biran neposredno od građana.

U prilog tome da se Šapiću "gleda kroz prste" idu i slučajevi u kojima su, zbog vršenja više funkcija istovremeno, podnošene ostavke. Tako su 2008. godine na poslaničke funkcije ostavke podneli tadašnji gradonačelnik Šapca Veroljub Stevanović, a kasnije i gradonačelnik Jagodine Dragan Marković Palma.

Nekoliko godina kasnije, 2014, Irena Vujović podnela je ostavku na poslanički mandar jer je tadašnja Agencija za borbu protiv korupcije saopštila da ne može istovremeno da obavlja poslaničku i funkciju pomoćnice gradonačelnika prestonice.

Tu je i primer iz marta ove godine, kada je Agencija za borbu protiv korupcije donela rešenje kojim je utvrđeno da je sekretar Sekretarijata za komunalne i stambene poslove Gradske uprave Beograda, Nikola Kovačević, istovremeno, a bez saglasnosti Agencije, vršio funkciju odbornika Skupštine gradske opštine Rakovica i sekretara Sekretarijata, čime je postupio suprotno odredbi člana 56. stava 4 Zakona o sprečavanju korupcije. Tada mu je irečena Mera javnog objavljivanja odluke o povredi Zakona.

Ko i zbog čega onda štiti dr Aleksandra Šapića?

Miloš Baković Jadžić, član Političke platforme Solidarnost, dela koalicije "Moramo", čovek je koji je juče prvi put upro prstom u dr Šapića.

"Doktor Šapić je upravo postao, kao i svi mi, gradski odbronik. Međutim, on je i predsednik gradske opštine Novi Beograd, čime je u sukobu interesa. Kako može neko ko je svesno u sukobu interesa da čuva dostojanstvo Skupštine?", pita se on.

Baković Jadžić kaže za naš portal da je dr Šapić "posebno privilegovan", ali da nikom zapravo nije jasno zbog čega.

"Niti je jasno ko štiti dr Šapića, ali je jasno da uživa posebne privilegije. Mi možemo samo da nagađamo da to ima veze s njegovim 'preletanjem' u Srpsku naprednu stranku ili funkcijom koja mu se sprema. Drugi, obični ljudi, koji nisu iz te političke kaste ozbiljno postupaju, razmišljaju o najsitnijim detaljima kada potpisuju bilo koji dokument", kaže Baković Jadžić.

Naš sagovornik se dotakao prethodnih političkih aktera koji su podnosili ostavke zbog istovremenog vršenja dve funkcije.

"Agencija za sprečavanje korupcije očigledno donosi neke odluke, ali dr Šapić očigledno za njih ne predstavlja nikakav problem", zaključuje on.

Dodao je da je pravo pitanje za Šapića: "Šta ti, čoveče, hoćeš da budeš?"

"Mesečna naknada za gradske odbornike iznosi 10.000 dinara. U prethodnom, četvorogišnjem mandatu, dr Šapić nije prisustvovao nijednoj sednici Skupštine Grada Beograda, ali ukupna naknada koju je primio iznosi 480.000 dinara. Možda je on tih, skoro pola miliona dinara - pare za nerad, donirao u humanitarne svrhe, ali ovo je pravi pokazatelj kakav ležeran pristup imaju dr Šapić i druga politička elita", kaže Baković Jadžić.

Dodaje i da je "iritantno" to koliko se u Srbiji zakon ne primenjuje.

"Ne bi me čudilo da se situacija s jučerašnje sednice zaboravi. Mi to nećemo zaboraviti, koalicija 'Moramo', a pretpostavljam i drugi delovi opozicije, nastaviće da vrše pritisak", objašnjava Baković Jadžić, dodajući da je ovo samo jedan od načina na koji "profesionalni političari decenijama bahato gaze po svim građanima".

Komentarišući to što je Šapića juče oslovljavao s "doktore", kaže da je to bila ironija, upućena nepotrebnom gomilanju upitno stečenih titula.

"Tu se nije radilo o potcenjivanju ljudi bez visokog obrazovanja, kako su mnogi protumačili, već o ukazivanju na to da postoji potreba za gomilanjem sumnjivih titula i funkcija, za gomilanjem prekršenih zakona i za gomilanjem moći", podvukao je Baković Jadžić.

Nova

Dr Šapić 4 godine krši Ustav i zakone, Agencija za borbu protiv korupcije ćuti

 Jedan od najizglednijih kandidata vladajuće SNS za gradonačelnika Beograda pod debelom je zaštitom organa koji bi trebalo da istražuju i sankcionišu njegovo kršenje zakona.

Naime, potencijalni kandidat za gradonačelnika prestonice doktor Aleksandar Šapić poslednje četiri godine kontinuirano krši Ustav, zakone i propose Republike Srbije obavljajući istovremeno funkciju predsednika gradske opštine Novi Beograd i odbornika u Skupštini grada Beograda. Ove funkcije su prema svim zakonskim normama nespojive i njihovo istovremeno vršenje je u suprotnosti sa svim odgovarajućim pravnim propisima.



Ustavom, i to članom 102. stav 3, propisano je da narodni poslanik ne može biti funkcioner u organima izvršne vlasti, niti može obavljati druge funkcije, poslove i dužnosti za koje je zakonom utvrđeno da predstavljaju sukob interesa. Sve što se odnosi na narodnog poslanika neposredno se primenjuje i na status i na položaj odbornika.

Zakonom o sprečavanju korupcije određeno je da javni funkcioner može da vrši samo jednu funkciju, i to izuzetno uz saglasnost Agencije za sprečavanje korupcije (član 56. Zakona). Jedini slučaj kad javni funkcioner može da vrši istovremeno dve funkcije bez saglasnosti pomenute Agencije jeste kad je jedan od njih biran neposredno od građana.

Međutim, u ovom konkretnom slučaju, a s obzirom na to da se radi o nespojivim funkcijama (odbornik u Skupštini grada i predsednik jedne opštine koja je u sastavu Grada Beograda, a koja je izvršna funkcija) koje su u sukobu interesa, čak i eventualno pribavljena saglasnost Agencije otvorila bi pitanje njihove selektivne primene zakona. Funkcija odbornika u Skupštini grada i funkcija predsednika gradske opštine na teritoriji Beograda u direktnom su sukobu interesa iz razloga zavisnosti, međusobnog uticaja i nespojivosti funkcija, te je njihovo istovremeno vršenje ne samo kršenje zakonskih normi, već i etičkih principa.

U prilog svemu ovom navedenom je i pravni stav Agencije istaknut na njihovom portalu (inače usvojen na sednici odbora Agencije u aprilu 2020. godine), u kome se, između ostalog, navodi da "funkcija narodnog poslanika, poslanika ili odbornika nije spojiva s funkcijom u izvršnim organima Republike, autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave".

A šta kaže politička praksa u Srbiji?

Poslanici SRS su 2008. otvorili pitanje istovremenog vršenja funkcija narodnih poslanika i predsednika opština, nakon čega su ostavke na poslaničke funkcije podneli tadašnji gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović, a kasnije i gradonačelnik Jagodine Dragan Marković Palma.

Irena Vujović je u maju 2014. godine podnela ostavku na poslanički mandat jer je tadašnja Agencija za borbu protiv korupcije saopštila da ne može istovremeno da obavlja poslaničku i funkciju pomoćnice gradonačelnika Grada Beograda.

Ako je to bilo odavno, evo primera iz ove godine: Agencija za sprečavanje korupcije 28. marta 2022. donela je rešenje kojim je utvrđeno da je Nikola Kovačević, sekretar Sekretarijata za komunalne i stambene poslove Gradske uprave Beograda, istovremenim vršenjem javne funkcije odbornika Skupštine gradske opštine Rakovica i sekretara Sekretarijata, a bez saglasnosti Agencije, postupio suprotno odredbi člana 56. stava 4 Zakona o sprečavanju korupcije, te mu je izrečena Mera javnog objavljivanja odluke o povredi Zakona o sprečavanju korupcije.

Kovačević je, inače, švercovao sliku Paje Jovanovića, o čemu je Nova.rs pisala ovdeovdeovde i ovde.

Kako Nova.rs saznaje, mišljenje Agencije za borbu protiv korupcije o dr Aleksandru Šapiću u prethodnih nekoliko godina tražilo je više političkih subjekata, ali je Agencija ostajala nema, uprkos gore navedenim primerima da je njeno delovanje i te kako i moguće i potrebno.

Ko, dakle, štiti dr Aleksandra Šapića? Možda isti oni koji mu omogućavaju da zagradi čitavu jednu ulicu i tu napravi vrtić, pa to još proda Kanađanima, koji onda na funkciju u vrtiću postave njegovog brata.

Ili oni koji mu prijavu za nelegalnu gradnju drže u fioci.

Ili oni koji tolerišu slučaj Albanca Hamita Alilija, čijem je ocu, volšebnim spletom okolnosti, porodica Šapić, kako Alili tvrdi, otela lokal na Novom Beogradu, o čemu je on pričao i za Nova.rs.

Ili oni koji godinama ne istražuju njegovu sumnjivu doktorsku diplomu.

Ili onaj ko zna kako je i koliko Šapić vređao SNS i naprednjake, ali mu iz nekog razloga to ne uzima za zlo.

Mnogo pitanja bez odgovora, ali odgovor zapravo i nije tako težak.

Nova

недеља, 22. мај 2022.

Prijava za nelegalnu gradnju i dalje u fioci

 Krivična prijava protiv predsednika Gradske opštine Novi Beograd i potpredsednik Srpske napredne stranke Aleksandra Šapića, podneta prošle godine u junu zbog ilegalne gradnje, još nije dobila svoj epilog jer Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu još uvek čeka potrebna obaveštenja od drugih nadležnih institucija.

Predmet krivične prijave, koju je juna prošle godine protiv Šapića nadležnom tužilaštvu podneo komšija, je lukzusna vila na Bežanijskoj kosi, zbog koje je Šapić imao niz problema ali bi se volšebno oni vremenom rešavali.



Šapić je šest meseci ranije na Bežanijskoj kosi kupio kuću površine 149 kvadratnih metara, dok je na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije bilo navedeno da ta kuća ima površinu od 98 kvadrata.

Iz nadležnog tužilaštva rekli su listu „Nova“ da se još čekaju određena obaveštenja.„Zbog krivičnog dela građenje bez građevinske dozvole iz člana 209a, stav 2 Krivičnog zakonika, tužilaštvo je uputilo zahtev za pružanje potrebnih obaveštenja Gradskoj upravi Grada Beograda, Sekretarijatu za isnpekcijske poslove, Sektoru za građevinski i urbanistički inspekcijski nadzor, Odeljenju za građevinsku inspekciju, radi pružanja podataka o poništenju prvostepenog rešenja Sekretarijata za inspekcijske poslove, te da li je u upravnom postupku navedeni organ doneo novo prvostepeno rešenje“, naveli su iz tužilaštva.

Kako su dodali, po izvršenim proverama, tužilaštvo će preduzimati dalje procesne radnje.

Šapićeva bahatost bez granica

Inače, portal Nova.rs je više puta izveštavala o spornom gradilištu čiji je Šapić vlasnik. Najpre su sa njim probleme imale komšije, od kojih je jedan i podneo krivičnu prijavu, potom je otkriveno da dozvolu za gradnju nije ni imao, ali i da je uzurpirao prostor ispred placa na kom je, na zelenoj površini koju je zabetonirao, izgradio nekoliko parking mesta.

Ipak, snagu Šapićeve bahatost ali i zaštite koju uživa pred nadležnim organima, na svojoj koži je najžešće osetila građevinska inspektorka Marica B. koja je slanjem na drugo radno mesto kažnjena samo zato što je radila svoj posao, kada je 2015. godine izašla na teren po telefonskoj prijavi.

„U 13 časova izašla sam na lice mesta i zatekla radnike koji izvode radove na dogradnji stambenog objekta. Pitala sam radnike ko je investitor radova, a oni su rekli da će da ga pozovu. Nakon desetak minuta pojavio se predsednik Gradske opštine Novi Beograd, gospodin Aleksadar Šapić“, navodela je inspektorka u beleški, pa dodala:

„Odmah me je pitao ko me je posalo. Ja sam rekla da dolazim kao dežurni građevinski inspektor na osnovu telefonske prijave i pitala sam ga da li ima dozvolu za izvođenje radova. On mi je odgovorio da je sve papire odneo u opštinu i da će se on lično pobrinuti da pregleda sve predmete koje ja vodim. Na kraju mi je rekao da idem odakle sam došla, tako da nisam bila u mogućnosti da izvršim uviđaj, niti sačinim zapisnik. Na licu mesta sačinjene su tri fotografije“, navela je inspektorka.

Nova

субота, 7. мај 2022.

Inspektorka izašla na gradilište Aleksandra Šapića, pa premeštena u Obrenovac

 Nakon što je građevinska inspektorka Marica B. po telefonskom pozivu 2015. godine izašla na teren, na gradilište na Novom Beogradu, čiji je investitor Aleksandar Šapić, dobila je premeštaj u drugu beogradsku opštinu. Da je upravo Šapić zaslužan za njen premeštaj, može se videti iz službene beleške do koje je došao naš portal, a u kojoj se navodi da joj je predsednik opštine rekao da se vrati odakle je došla.

Šapićevo gradilište nalazi se u opštini Novi Beograd, na Bežanijskoj kosi, a upravo o ovom spornom projektu Nova.rs je pisala u više navrata. Između ostalog, i kad je protiv Aleksandra Šapića juna 2021. godine podneta i krivična prijava zbog nelegalne izgradnje ovog objekta, ali i zbog poteškoća koje su komšije imale s ovim gradilištem.

Danas na spornom gradilištu počiva velelepna vila, a ispred nje nalaze se i privatna parking mesta koja je sebi na sumnjiv način obezbedio Šapić. Ipak, njegovu bahatost na svojoj koži je najžešće osetila građevinska inspektorka Marica B. koja je slanjem na drugo radno mesto kažnjena samo zato što je radila svoj posao.

Naime, građevinska inspektorka je, kako se može videti u službenoj belešci u čiji posed je došla redakcija Nova.rs, 3. oktobra 2010. godine primila telefonsku prijavu da se izvode građevinski radovi u jednoj ulici na Bežanijskoj kosi, na Novom Beogradi.

„U 13 časova izašla sam na lice mesta i zatekla radnike koji izvode radove na dogradnji stambenog objekta. Pitala sam radnike ko je investitor radova, a oni su rekli da će da ga pozovu. Nakon desetak minuta pojavio se predsednik Gradske opštine Novi Beograd, gospodin Aleksadar Šapić“, navodela je inspektorka u beleški, pa dodala:

„Odmah me je pitao ko me je posalo. Ja sam rekla da dolazim kao dežurni građevinski inspektor na osnovu telefonske prijave i pitala sam ga da li ima dozvolu za izvođenje radova. On mi je odgovorio da je sve papire odneo u opštinu i da će se on lično pobrinuti da pregleda sve predmete koje ja vodim. Na kraju mi je rekao da idem odakle sam došla, tako da nisam bila u mogućnosti da izvršim uviđaj, niti sačinim zapisnik. Na licu mesta sačinjene su tri fotografije“, navela je inspektorka.

Sedamnaest dana kasnije, Šapić se službenim dopisom, koji takođe poseduje redakcija našeg portala, obratio načelniku uprave GO Novi Beograd, gde potvrđuje da je pomenutog dana bio na adresi, da je objekat iznajmio od vlasnice uz dogovor da ona uredi dvorište kuće, nadstrešnice, staze, ali i sređivanje unutrašnjosti kuće.

Šapić tvrdi da je vlasnica uredno prijavila 17. avgusta iste godine pomenute radove.

Kako smo videli u dokumentu koji datira od 18. avgusta, vlasnica je obaveštena o tome koji radovi se mogu izvesti bez traženja dozvole i to se odnosi na krečenje, skidanje pločica, zamena stolarije i slično.

Međutim, kako se vidi na fotografijama sačinjenim oktobra 2015. godine na pomenutom gradilištu, reč je o daleko složenijim radovima na objektu koji zapravo ni ne poseduje pločice, stolariju, radijatore, pošto je i dalje u fazi izgradnje.

Inspektorka premeštena u Obrenovac

Kako smo ranije saznali, inspektorka Marica B. je ubrzo nakon susreta sa Šapićem premeštena na drugo radno mesto, u Gradskoj opštini Novi Beograd. Redakcija Nova.rs pozvala je Aleksandra Šapića u nadi da ćemo od njega dobiti komentar, ali do zaključenja ovog teksta odgovor nismo dobili.






Nova

субота, 9. април 2022.

Kako je pukao „faktor Šapić“?

 Aleksandar Šapić bio je džoker SNS za beogradske izbore. Rođeni pobednik, vaterpolo šampion, najpopularniji predsednik opštine u prestonici. Kako ih je onda košta 130.000 glasova?

Porazan je rezultat RIK-a za ovog kandidata za gradonačelnika. Trebalo je da doda glasove u naprednjački „pul“, umesto toga – ispada da ih je koštao.



Možda zbog toga vri iza kulisa naprednjačkog slavlja, a jedan drugi takmac (u tišini) slavi u tišini. Pobedu u poslednjoj četvrtini.

Nova

Gangula ne prestaje da se ponižava, ima slom živaca jer su se rasklimale sve fotelje na koje je bacio oko

Čitava javnost ostala je u šoku kada je čula za izliv besa poznatog vaterpoliste.

Aleksandar Šapić je potpuno eksplodirao i u monologu od 20 minuta u razgovoru sa igračima VK Novi Beograd se čak drznuo da odbrusi legendama našeg vaterpola. Dušan Mandić, Gojko i Duško Pijetlović, te Nikola Jakšić su tako slušali kako im bivši najbolji vaterpolista sveta saopštava da bi bili najgora generacija u istoriji našeg vaterpola da su na Olimpijskim igrama u Tokiju ispali u četvrtfinalu.

A oni su ispisali istoriju i odbranili olimpijsko zlato.

Pa, otkud ovoliko frustracija? Čovek koji je vešto uspeo da sakrije svoje nezadovoljstvo, sada je potpuno pogubio živce, ali i konce.

Odmah su se mnogi setili onog incidenta kada je Šapić „pao sa stepenica“ nakon sukoba sa Denisom Šefikom… Olimpijske igre u Pekingu su ostale upamćene i po ovom skandalu.

Ovog puta Šapiću gori na najmanje dva fronta. Nakon što je izašao iz bazena, uplovio je u političke vode, a sada se već spekuliše da je bivši. Naime, bio je uzdanica SNS kako bi se ubedljivo osvojio Beograd na lokalnim izborima, a ispostavilo se da Šapić nije bio dovoljan mamac da se pobedi.

Sve je veća mogućnost da na kraju neće postati gradonačelnik prestonice, pa je sada zaigrao na još jednu kartu.

Odlučio je da podrži Stefana Mitrovića na izborima za predsednika Vaterpolo saveza Srbije, a ideja je i da Slavko Gak bude predsednik Skupštine VSS.

Ipak, za ovo mu je više nego ikada potrebna podrška drugih klubova. Protivkandidat Mitroviću je aktuelni predsednik VSS Viktor Jelenić, u čijem je mandatu Srbija pisala istoriju. Odbranila je olimpijsko zlato u Tokiju, dakle, rezultati su tu. Problem je što Šapićeva struja trenutno nema podršku većine, jer prema glasovima klubova koji biraju je trenutno 15-15, saznaje nezvanično Nova.rs. Svaki glas će sada biti zlata vredan, a sa druge strane ima čoveka koji u periodu na čelu Saveza ima vrhunske rezultate.

Rešio je Šapić da frustracije iskali na lokalnom nivou – igračima Novog Beograda, osvajačima regionalne lige. Najpre je „očitao lekciju“ svim zaposlenima u klubu, a onda su došli na red igrači. Velikanima našeg vaterpola je poručio da „može da ide ko hoće i da neće da ih zadržava“.

Sve ovo svedoči da se Šapić nalazi u panici jer bi mogao da ostane bez ičega (osim kluba u kom je prvi čovek). Njegov uticaj na političkoj, ali i vaterpolo sceni bi se umnogome smanjio, pa više ne bi mogao da bude faktor u brojnim poslovima.

Odjednom je čuveni strelac ostao bez municije i dok mu izmiče tlo pod nogama pokušava da privoli klubove da mu pruže podršku.

Teško da mu ide u prilog kada se zna kako se u maniru diktatora, pravog Napoleona, poneo prema nekim od najboljih vaterpolista svih vremena.

Dakle, politika mu je pokazala drugu stranu, a on je svoje drugo lice pokazao u četiri lica sa mišlju da se to neće saznati.

Sve dobija dodatno na težini zbog mogućnosti da se naredne sezone moć dramatično promeni sa potencijalno velikim ulaganjima u VK Crvena zvezda, koji ponovo trenira Dejan Savić. Dakle, igrači još jednom imaju izbor, a pritom mogu da ostanu u otadžbini nakon međunarodnih karijera za ponos u kojima su osvojili sve što su mogli.

Javna je tajna da su igrači nevoljno pristali da budu učesnici video poruke u kojoj Šapić priča o sportu u Beogradu. Jednostavno nisu želeli da se mešaju u politiku. Praktično vlasnik kluba im to nije oprostio, a sada je najavio da će biti duplo gori.

Njegov pristup nije se promenio ni kada je na finalu Kupa morao da se sakrije ispod kačketa iz straha da ga ljubitelji vaterpola ne isprate zvižducima.

Luftika

Muk u Novom Beogradu posle Šapićevog izliva besa

Jasno je da u ovom trenutku igrači ne žele da komentarišu ispad i skandalozno ponašanje Aleksandra Šapića.

Kao bomba je odjeknula vest da je legendarni vaterpolista Aleksandar Šapić i prvi čovek vaterpolo kluba Novi Beograd napravio veliki skandal kada je u svlačionici izvređao igrače posle velikog uspeha i osvajanja regionalne lige.

Na meti bivšeg reprezentativca i kandidata Aleksandra Vučića za gradonačelnika Beograda bili su brojni reprezentativci i velika imena ovog sporta, koji su morali da slušaju izlive besa i frustracije prvog čoveka kluba, kome bahato ponašanje kroz vaterpolo i političku karijeru nije strano.

Dan posle izliva besa - muk na Novom Beogradu posle sramnog nastupa Šapića. Kontaktirali smo reprezentativce i vodeće igrače novog jadranskog šampiona, ali nisu odgovarali na naše poruke, niti se javljali na pozive, ili su bili rešeni da ne pričaju na tu temu.

Jasno je da u ovom trenutku ne žele ništa da komentarišu.

Ekipu u sredu uveče očekuje i meč 12. kola Lige šampiona u Beogradu protiv Jadrana, pa je verovatno glavni fokus na tom meču. Novi Beograd je i dalje u konkurenciji za titulu prvaka Evrope i igrači verovatno žele da fokus zadrže u bazenu kako bi ostvarili zacrtani cilj.

Podsetimo, Šapić je uprkos dobrom rezultatu i prvom trofeju Jadranske lige u istoriji kluba umesto čestitki verbalno napao sve igrače. Poručio im je da nema na čemu da im čestita jer je Radnički sa slabijim timom prošle sezone ostvario isti uspeh.

Članovima reprezentacije Srbije, koji su uspeli da odbrane olimpijsko zlato u Tokiju, poručio je bez imalo zadrške da bi bili najslabija generacija u istoriji da su ispali u četvrtfinalu Olimpijskih igara i nije se zadržao samo na tome.

On je zamerio igračima da su oterali trenera Vladimira Vujasinovića, i da su se krili iza njegove kampanje u kojoj je učestvovao na listi SNS na beogradskim izborima.

Veruje se i da je izvor njegove frustracije loš rezultat na izborima i mogućnost da ga "puste niz vodu" oni koji su ga kandidovali. On je u kampanju pokušao da uvuče i vaterpoliste koji su samo nevoljno učestvovali u jednom spotu o sportu u Beogradu, što im Šapić nikada nije oprostio.

Prema nezvaničnim saznanjima Nova.rs, Šapić je krenuo u izbornu kampanju u Vaterpolo savezu Srbije i ne želi da posle poraza na političkom terenu izgubi i na ovom sportskom.

Šapić želi da vidi Stefana Mitrovića kao prvog čoveka Vaterpolo saveza Srbije koji je u ovom trenutku igrač Partizana, dok je predsednik VSS i protivkandidat Viktor Jelenić, a izbori su već 19. aprila.

Deluje da je trofejni reprezentativac rešio da i ono malo ugleda koji mu je preostao potpuno uništi, jer za razliku od političke arene u kojoj je prljava igra sastavni deo posla, udarac na zlatne vateroliste mogao bi da bude njegov kraj.

Nova